Yeni yollar

28Jan10

After all, computers crash, people die, relationships fall apart. The best we can do is breath and reboot.”
Carrie Bradshaw – Sex and The City

Çok Sex and The City tadında düşünceler geçiyor kafamdan bir süredir. Çok mu kaydadeğerler? Bilemeyiz. Ama işte kayıta da geçiyorlar.

Ayrılmaktan bahsedeceğim. Yazının tamamını illa ki sevgili ilişkisini düşünerek değerlendirmemenizi umuyorum. Arkadaşlar, kardeşler, dostlar da yeri gelir, ayrılır. Yollar, ayrılır bazen.

***

Bırakılan hep zavallıdır. Terk edilen, istenmeyendir. Eksi bakiye ile devam edeceği günleri esasında onun için daha kazançlıdır aynı zamanda. Çünkü, bırakan kalpsizdir, haindir, acımasızdır, zalimdir, eşektir. O yüzden, sonsuz ağlama hakkı, bitmeyen yakınmalar ve benzeri sürünme türleri serbesttir bırakılan için. Sevgi ve desteği o hakeder. Şevkat ve ilgiyi de, sonuna kadar.

Bırakan? Kazanandır. Karizmatikdir, ulaşılamayandır, kıymetlidir. Bencilce isteğini gerçekleştirendir; seçendir, reddetmeyi de seçebilendir. Lise günlerini aratmayan yorumlar olsa da bunlar, yapacak bir şey yoktur, en büyük odur. O yüzdendir o günlerden beri “Bırakan taraf sen ol!” cümlesi ile gelen dostane destekler. Kötüdür ve siz hiç iyi kalpli ve karizmatik bir kişiliğe rastlamamışsınızdır zaten. Türk filmlerinde vardır az çok onlar; “Seni, senin iyiliğin için terk ediyorum Nalan” deyişi bile çok uzun sürmez. Kazanan eninde sonunda o olacaktır. Bir şeyi bırakıvermek, bir sürü şeyi yakalayıvermenin ilk adımıdır; dolu elle daha fazla ne tutulabilir ki?

Her ne kadar gururlu bir tutum olarak dursa da bırakıvermek, öyle değildir. Gururdan çok, kendini bilmektir. Kendini duyabilmek, ona bir şeyler yaptırıvermektir. Hamledir, tercihtir, karardır. Hareket edebilmektir. Zihnin özgürlüğü birazcık kalpsizlikte gizlidir.

Bırakan-bırakılan ikilisini alıp istediğinizi ilişki ortamına uygulayın: aşk, iş, arkadaşlık, komşuluk, mahalle bakkalı, vb.

Suratımı asarak girdiğim bakkalın bir süre sonra bana ezik domates satacağını bilmezden gelemem. Ezik domates yiyeceğime, suratımı toplar öbür bakkala yönlenirim. Nasıl? Basit değil mi?

Dostane: “Bırakan taraf sen ol!”

Formüle: Özlenen de, aranan da, dimdik duran da, kafası rahat olan da, kaderin cilvelerine gerdan kıran da hep sel ol inşallah.

En başa dönersek: Nefes al, baştan başla!

Advertisements


2 Responses to “Yeni yollar”

  1. 1 zuzu

    Bir şeyi bırakıvermek, bir sürü şeyi yakalayıvermenin ilk adımıdır; dolu elle daha fazla ne tutulabilir ki?

    bu söz kime aittir acep???
    beğendim aynı zamanda da merak ettim…

  2. O söz, blog yazarına ait tabii Zuzucum ;)
    Beğendiğine sevindim.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: