Kafa Kafası

12Jul11

“Geçen, çok sevdiğim bir arkadaşımla Galata’da oturuyorduk. Bir kahvede ya da bir restoranda değil, kulenin dibinde, insanlar otursun diye yapılmış mini alanda ama insanlar otursun diye yapılmamış kenar duvarlarda… Duvarlar enli, sanki gel de otur der gibi ama duvarın berisi 2.5 metre falan boşluk, aşağısı beton. Malum, yokuşlarla bezeli bir alan, kot farkları boy boy. Neyse, biz oturalı daha 5 dakika geçmemişti ki yandaki duvarda oturan adam hooop diye aşağı düştü, kafa üstü. Öğleden sonraydı, adam da bira içiyordu, sıcak da çarptı herhalde ki esnemek için kollarını havaya kaldırması ile bir anda tepetaklak aşağı çakılması bir oldu. Gerisi çığlık, kıyamet… Aranan 112’ler, sivil polisler, mel mel bakan halk, “yavrum gezme duvarda, sen de düşücen, aaa!” cümleleri. Adamcağızın patlak kafasına masa örtüsü basan ilk yardımcı cafe garsonu, gazeteci kovalayan boru üfleyerek müzik yapan zenci adam. Neyse, ertesi gün öğrendik ki adam ölmüş. Oysa ki bir şey olmaz diye düşünmüştüm ama beyin kanaması ve boynu da bir hayli darbe almış sanırım. Hayat işte! Zamanı gelmiş, Allah’ın rahmetine kavuşması gerekmiş. Huzur içinde yatsın…”

Öldürmeyen Allah öldürmüyor bir yandan da. Ya da, hadi bilimsel olalım: Beynin nereden ve nasıl darbe aldığı, boynun maruz kaldığı darbe vb. etkenler beden dediğimiz organizasyonun işlerliğini her seferinde başka şekillerde etkileyebiliyor. Bir de tabii mevzu beyin ve omurilik olunca durum bir hayli hassaslaşıyor, kol, bacak gibi değiller ki, vücudun yönetim kurulu üyeleri malum.

Kafatası bildiğimiz gibi vücudun en sağlam kemik kütlesi. Keza omurga da onun gibi güçlü ve omuriliği korumak için bir hayki komplike bir hareket ve kenetlenme yapısına sahip. Beyin dediğim et, damar, kan kütlesi ortalama 1 kilo 300 gram (annelerimiz bu yüzden “kızım sarkma, kafan ağır çeker” derler ya). “Beyinsiz!” lafı zannımca en ağır küfür, “kafasız” da onla yarışır! Omurgasız canlıları rahatsız etmeyi düşünmemişiz en azından…

İşte bu garip dinamikler arasında, bir gün banyoda ayağımız kayar düşer ve ölürüz. Ya da, bakınız şekil 1-a, duvardan düşüp de sistemi kapayabiliriz. Ya da, 30 metreyi ortalama 100 km/s ile kat eder kafayı çakar ama anılarımızı dahi kaybetmeden dümdüz devam ederiz yaşamaya. Tam bu noktada insan ister istemez bir kez daha “Öldürmeyen Allah!” diyor.

Allah büyük, şüphesiz. “Beyin” de vermiş; ne güzel pozitif bilimlerde de bir hayli yol kat etmişiz de körü körüne mucizelere inanmıyoruz. Hayretler içerisinde ağzımızı ayırıp mel mel bakmak yerine, “aklını kullanmak” gibi bir seçeneğimiz var her daim. Çok şükür, kafayı kullanıp güzel hayatlarımızı daha güzel yapma şansına da sahibiz. Tam burada da “bir de kalp vermiş” diyip sevgiden bahsedecek gibi olsam da, kalbin görevi malum, tüm gün pompa! Ne varsa yine bizim bürümcük beyazda var; o biliyor nerede nasıl güzel kıvrılıp durumu kotaracağını.

İşte tam da tüm bunlar yüzünden, hayatta olmaya, güzel bir hayatta olmaya şükrederken, “Allah kafa vermiş!” demekten de alıkoyamıyor insan kendini -ki kitapda da “verdik” derler. Alan memnun, satan memnun kuralları çerçevesinde, o güzel kafalarımızı sevelim, koruyalım ve kullanalım. “Beyninizin sadece %10luk bir kısmını kullanabiliyorsunuz” ise tamamen bir hurafe olduğuna göre demezler mi “E, arkadaşım, sende bu kapasite varken neye zırlıyorsun şimdi?” Zırlamak bile, beynin biriktirdiklerinden. Beyincağız, öğrenebilir ve eğitilebilir bir organ. O vakit, onu daha güzel şeyler düşünmeye, daha güzel birikimlere açma vakti geldi de geçmedi mi zaar?

Dip not: Kafa darbesi alanların karakter değişimi yaşadıkları da külliyen bir yalan. Bana inanmayan NTV Yayınları’nın Beyninize Hoş Geldiniz isimli kitabına başlasın, acil. Hem pek de eğlenceli :)

Advertisements


No Responses Yet to “Kafa Kafası”

  1. Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: