Balasana

11Mar12

çok doğru bilgiler: 1. 8 saatten fazla uyumak mala bağlatıyor; malasana, 2. 2 gün üst üste içmek mutsuz ediyor, 3. “çok eğlenceaz!” diye başlanan geceler eğlenilmez, 4. “ya naaapçam şimdi,” diye başlanan geceler kesinlikle çok güzel geçer, 5. az ve öz olan iyidir – buraya kadar dediklerimi toplar bu! 6. “beklentiler sadece üzeeeer,” çaldı kafamda, 7. her şey olacağına varır, 8. bazen durmak lazım, 9. güneş kesinlikle en büyük enerji ve ışık kaynağı, 10. büyük konuşmamak ve hatta bazen hiç konuşmamak lazımdır. — have a nayz dey :)

1. 8 saatten fazla uyumak mala bağlatıyor; malasana.

Uyku, kaçıştır. Bedeni, zihni, ruhu olup bitene kapama çabasıdır. Zoraki bir çabadır; beden durur ama kaslar unutmaz, zihin durur gibi yapar ama altındakileri çıkarır kısa metraj filmlerle, ruh her zaman oradadır. Uyku, kaçmaya çabalamanın kandırmacasıdır. Bu tür uykulardan her uyanış sıkıntılıdır. Üzerine Nutella yenmemelidir.

2. 2 gün üst üste içmek mutsuz ediyor.

Sürekli alkol tüketme çabası kaçıştır. Olan-bitenden ziyade, kendinden uzaklaşma çabasıdır. Kendini alkolle kandırıp çok eğleniyormuş süsü verme durumudur. Gerçekten eğlenirken içmek eğlence dozunu artırsa bile, diplerde bir yerde bir şeyler dönüyorsa, onları da artırması kaçınılmazdır. Alkol, diplerde her ne varsa esasında onlarla yüzleşmenin en mantıklı aracıdır. Oysa ki, onlarla ayık kafayla bir araya gelmek daha sağlıklı ve faydalıdır. Alkol, ertesi gün baş ağrısı, koca kafa sendromu, mide bulantısı, halsizlik, ana motor kontrol eylemlerinin zayıflaması, sağlıklı kararlar alabilmeyi engelleme, beyin hücrelerinin ölümü, gereksiz kalori, su kaybı ve benzeri pek de faydalı olmayan yan etkilere sahiptir. Hazımsızlık varsa soda, sıkıntı varsa bir bardak soğuk su içilmelidir.

3. “çok eğlenceaz!” diye başlanan geceler eğlenilmez.

Kimse sonrasında ne olacağını bilemez. Önceden şart koşmak gerekesiz bir beklenti içine girmektir ve bu da olanı doğru algılamayı etkiler. Aslolan olanla kalmaktır, o anda durmaktır. Ön görülmüş anlar Murphy’le dayanışma içinde, hep tam tersini yaratmaya odaklıdır. Eğlenmek istenebilir, ama şart koşulmaz; koşanı kimin ve neyin kovalayacağı belli olamaz.

4. “ya naaapçam şimdi,” diye başlanan geceler kesinlikle çok güzel geçer.

Basit. Çünkü, beklenti yoktur, olana açık olma hali hakimdir. Olan her ne ise onun hakkını vererek yaşamaya hazırdır bünye. Belediye otobüsünden, Fener maçına kadar her şey yeterince eğlenceli görünebilir. Mühim olan, düşünmeden bakabilmektir. Yorulup gözlerin ağırlaştığı noktada ise yatak hep oradadır.

5. az ve öz olan iyidir – buraya kadar dediklerimi toplar bu!

Her şey tadında güzeldir çünkü. Aza tamah etmeyen, çoğu bulamaz diye uzatılabilir. Uzatmak da bir çoktur. Susulur.

6. “beklentiler sadece üzeeeer,” çaldı kafamda.

Çok daraltınca, Athena’dan Ben Böyleyim açılır, güneş doğar, her şey geçer, hayat kalır…

7. her şey olacağına varır.

Plan zaten yapılmıştır, olana bırakmak birinci eylemdir.

8. bazen durmak lazım.

Durmak, eylemde bulunmamak demek değildir, eylemsizlikle akabilmektir.

9. güneş kesinlikle en büyük enerji ve ışık kaynağı.

Karanlık sabahlara uyanmak zordur. Zor sabahlarda gülebilince güneş de şöyle bir görünür, kırmaz. Güneş olmadığı için değil, arada bulutlar durduğu için güneşi göremeyiz. Oysa ki, güneş de hep oradadır. Görselleyebilmek her zamanki gibi senin elindedir.

10. büyük konuşmamak ve hatta bazen hiç konuşmamak lazımdır.

Kimse hakkında, hiçbir durum için, herhangi bir an için öngörü, tahmin, çok bilmişlik gibi eylemler karın doyurmayacaktır. Herkes, her durum ve herhangi bir an 5 dakikada tam tersine dönebilir, değişebilir. Her şey sürekli değişmektedir zaten ve sen hangi sabitliğe tutunma arayışındasındır ki zaten. Acıklı olan, değişmesi değil, dediklerini bir bir yutup hazmetme anıdır. Hazım problemleri için tekrar soda, zihin ve beden berraklığı için 1 bardak daha su, çok fena hissetmemek için de her böyle durumdan en az 1 adet ders çıkarmak tavsiye edilir. Tekrar olursa da önemli değildir, canın sağ olsundur. Dengeyi kurmak, dengesizlikte gizlidir.

— have a nayz dey :)

Yoga yap. Balasana*’larda uzun dur…

—————————————————————————————

*: Sen durup kendine bakamıyorsan ve yeterince şanslı ya da farkındaysan, illa bir ayna tutulacaktır bedenine, zihnine, ruhuna. Bazen, ne ayna dışardadır, ne de sen içerde…

Advertisements


One Response to “Balasana”

  1. 1 ozgecancan

    I love you Gokcen :)


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: