N’apıyoruz biz kuzum?

19Nov12

Öğretildiği üzere başarıya odaklanıyor ama başarısız olma yolunda başarıyla ilerliyoruz. İyilikten bahsediyor fakat empati yoksunluklarımızdan elimizi değdiğimiz her şeyi hüsrana sürüklüyoruz. İletişimin çok önemli olduğunun farkındayız ama konuşmak sadece yıldız savaşları oluyor. Sessizlikteki huzuru biliyor ama susanı yargılamaktan asla geri kalmıyoruz. Sevgiden bahsederken şen şakrağız, göstermeye gelince en ufak bir fikrimiz yok. Anlayış, ilgi, hatta bazen karakterini ayaklar altına almanın koşulsuz sevgi olduğundan da rahatlıkla bahsederiz ama gel gör ki kimse gerçekten kendinden başkasını bu anlamda sevmiyor -ki o bile şüpheli.

Tanrı denen şeyin sevgi olduğunun, kainatın aşkla yaratıldığının değişik sözlerle çağlar boyunca anlatıları var. Tüm bunlar iki kulak arası transit geçişte; ya Facebook’ta paylaşılan bir özlü söz, ya bir gün içki sofrasında gevelediğin 2 cümle olmaktan ileri gitmiyor. Çok üstelenirse “Başlarım aşkının ısdırabına!” misali tüm o sevimli pembe kalplerle hunharca dalga geçilebiliyor. “Eğlen, dans et, gül!” sözleri küfür oluveriyor. Ergenlikten henüz çıkamamış zihinler sevgiden bahsetmeyi çok cheesy bulabiliyor.

Dalga dalga yayılan find yourself akımları ağızlara sakız oldu. “Önce kendini sev,” söylemine bilmiş bilmiş “Ya kimi seveceğidim?” deniyor.

AMA,

İnsan dediğimiz bu varlık, şu yeryüzü dediğimiz toprak parçasına sadece ve sadece yaşamaya geldi. İyisiyle, kötüsüyle, öylesiyle, böylesiyle, her şeyiyle ve olduğu kadarıyla. Bir kez daha diyorum: Son belli! Ve, sonun ne zaman geleceği ise muallak. Vakit az mı, çok mu, yeterli mi, yetersiz mi; kimse bilmiyor…

“3 günlük dünya” söylemini çok zekice anladığını öne sürüp vur patlasın çal oynasın hayatlar sürenler farkında mı acaba patlatıp çatlattıkları öz benlikleri. Kendilerinden kaçarken tutuldukları kurmaca hayatlar her seferinde bir gün doğumunu daha kaçırdıklarını hissettirmiyor. Sona doğru giden yolda, biraz daha oyalandıklarını, olanla kaçak dövüştüklerini göremiyorlar. Sevgi arsızı şovları sürerken ne kadar sevgiye muhtaç oldukları her yerlerinden akıyor. Bu kandırmaca içinde her perdeden sonra kuliste ağlarken bahsettikleri sadece gözlerine kaçan makyaj artıkları.

OYSA Kİ,

Suçladıkları kin ve öfke tamamen kendi yansımaları: Ne ekersen onu biçersin! Her seferinde sana sevgiyle kucak açan hayatı elinin tersiyle iterek sevgi sandığın egonun oyunlarının madalyalarını dizersin. Giderken, emin ol o madalyaları da bir bir … toplar gidersin. Yapabilen olamadı henüz, ama sen inanmaya devam et, tüm inançsızlıkların içinde. Her şeyi redderken hissettiğin gücün de illüzyon olduğunu ben anlatmayayım. Ben hiç karışmayayım oyununa. Hiç bozmayayım sahneyi, süsü, dekoru.

ÇÜNKÜ,

İnanmazsın ama ben iyiyim. Reddettiğin tüm acıları kabul edip tam ortasında tüm asaletimle dikiliyorum. Yapacak bir şey yok çünkü… Elimden geleni yaptım, şimdi geriye sadece olan kaldı. Onu değiştirmeye asla gücüm yetmez. Kabul etmek güçsüzlük addedilse de, ne kadar zor olduğunu bilirsin ki kaçarsın her seferinde kabul ve teslimiyetten.

Her seferinde olana şükredip de tökezlemeden bir kez daha akabiliyorsam hayatın içine, emin ol esasında hiçbir şeyden korkum yok. Her seferinde gün doğuyorsa, her seferinde bunu görebiliyorsam, her seferinde buna müteşşekirsem …

Her seferinde aynadaki aksime gülebiliyorsam … sevebiliyorsam …

Her seferinde susabiliyorsam …

PEKİ,

Kim bu biz/siz?

Hepimiz; ne bir eksik, ne bir fazla, asla öteki olmadan.

19 Kasım 2012 günü, karanlık bir sabaha bile gülümseyebilen, hala en zorunu hiç tereddüt etmeden kabul edebilen, bedenin/zihnin/kalbin oyunlarından yorgun olsa da pes etmeyen … hep, hepimiz gibi, hayatta kalmanın yollarını arayan, bulduklarını bir şeye benzetmeye çalışan, çocukça merakla, yaşanmışlıkların ağırlığyla … bir kez daha, burada olduğuma şükrederek.
Gökçen.

Advertisements


No Responses Yet to “N’apıyoruz biz kuzum?”

  1. Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: