Olma Hâli

04Mar13

Olan, olan ve biten, biten ve yeniden olan … nesneler değil, süreçler. Sonuçlar, hedefler, varılan noktalar değil; sonucun akışı, hedeflerin saydamlığı ve belki de binlerce nokta üzerinden geçilen. Hikayenin hep tek bir sonu var, geldiğimiz yere geri dönüş. İşte, tekrar: O zamana kadar olanlar ve onların içindeki hâller var.

Süper zekalarımızla “Şu şöyleyse, bu da böyle, bak şunu da şöyle öngörüyorum, bu da böyle olmalı,” gibi demeçler verirken, olanlar oluyor. Dile akıtamadığımız bir şey var içeride. İster ruh deyin, ister kalp, ister his … her neyse adı, işte bir güç var. Zihin atıp tutarken, olması gerekenleri olduran, durması gerekenleri durduran, akması gerekenleri çağlatan bir düzen, kısaca hayat diyelim.

Eğrisi, doğrusu bilinmez; şu anki yorumunu yarın yalar yutarsın tükürdüğün yerden. Yapmadık mı? Yorum yapmak istemeyip de göz ardı ettiklerin bir bir gözüne girerken, kaçamazsın. Kaçabildik mi? Hiç olana hükmedip de gerçeği değiştirebildik mi? Olması gereken hep oldu; ne kadar zeki, ne kadar başarılı, ne kadar güzel, ne kadar iyi, ne kadar azimli olduğumuzla hiç ilgilenmeden. “Şans!” dedik, “Kader,” dedik, “Yok yok, tesadüftür,” diye gevelendik. I-ıh. Evren-beden, hep kendi içindeki dengeyi korudu sadece, iyi-kötü sıfatlarla işi olmadan, olanı akıtarak, aktığı yere kadar. Bize ise akışa bırakmak düştü hep esasında.

Ne zaman ki çok zekice hamleler planladın, yükü sırtında kaldı. Ne zaman ince eledin, olan seni daha sık dokudu. Ha sonra mı?

Yahu sonrası mı var? Olan var, olan. Sebepsiz, sonuçsuz, niyetsiz, kendi hâlinde. Akıyor sürekli, sen de aralara girip “Şimdi, bak bence şöyle …” gibilerinden bir şeyler geveliyorsun ama, boşversene. Çözümleyip üzerine vırvırvır konuşacağına, olanı yaşa. Olmayanı bırak. Zaten ona da sen karar vermiyorsun; olan yaşatılıyor, olmayan pıt gidiveriyor. Bir teslim ol, bir bırak; oh bak hayat ne rahat.

“Yoga yapmak,” var ya, hah, yapılmaz ki o zaten, o da olur. İnan bana, inan hayata… :)

Ve, gül azcık!

557883_493948270653645_1967008754_nNo Responses Yet to “Olma Hâli”

  1. Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: