Yoga ne yapar?

07Jun14

“Mikemmel bir vücıt”tan ziyade, vücudunla bağ kurmanı sağlar; daha önce hiç hareket etmemiş yerlerini harekete geçirir, hareket alışkanlıklarını tepetaklak eder.

Çok mu “atla deve” bir şeydir bu? Hiç deneyimledin mi bilmiyorum ama eğer olduysa ne demek istediğimi hissettin zaten. Yok, hiçbir şey ifade etmediyse, bir gün her şeyi şaşırt (sağ tarrafını kullanan biriysen solla yap her şeyi, öne eğilerek uzanma, yana eğilerek uzan, kambursan dik dur, diksen kambur, uydur bir şeyler). En saçma bulduğun yerdeki kasları hayal et, onları aktifleştirmeye sonra bırakmaya çalış. Şu çaba bile koskoca bir dünya, bir oyun, bir kendine temas açacak zaten.

“Aman canım, severim ben x, y, z çalışmayı spor yaparken; hem bak nasıl iyiyim,” diyorsan, kesin yap!

O atladıkların, o çaktırmadan “kaçtıkların”, o sıkın sıkıya sarıldığın “iyi oldukların” memur mesaisi kadar sıkıcı aslında. Aslında, iyi olduğun yerde durmak aynı gösteriyi sıkıcı bir şekilde tekrar edip dışardan gelebilecek tepkilerle kendine bir ifade arama hali.

Hiç hissetmediğin o yerde, hiç de bilmediğin bir hisle tanışırkenki o coşku, o merak ve asıl önemlisi sadece senle ilgili olan o kendine temas tadından yenmez bir deneyim.

***

Yoga şunu yapar: Beden aracılığıyla seni deneyimlerde gezdirir. Bu örneklerden yola devam edersek: O hiç temas etmediğin yerdeki “yeni”, coşkulu tanışma, merak, his binlerce kapı açar yaşam deneyimde.

Ve, işte o anlardan birinde anlarsın “konfor alanından çık, özgürce tecrübe et hayatı” lafını. Korkuların neleri yaşanmaktan alıkoyduğunu, sınırları sadece ve sadece senin zihninin yarattığını ve işte o zaman anlarsın sendeki bilincin tavrını ve ihtiyaçlarını.

Bendeki bilinç sendeki bilince bunları derken, dün temas ettiğim travmalı küçük omurumla gülümseriz güne. Meğer yaşanan kötü şeyler nasıl da engellermiş yaşanacak bir sürü güzel olasılığı. Meğer ben sakat değilmişim, meğer incinen yer o kadar da “geri dönemez işlevine” değilmiş, meğer tüm bu hisler sadece bana ait değilmiş.

Meğer hepimiz birmişiz de apti gibi kendimizi soyutlayıp tuhaf hissediyormuşuz.

Meğer yoga “şimdi nefes al ve kollar yukarı” derken sana güzel görünümlü kollardan çok daha derinde bir şey sunarmış da her seferinde niye acaba şaşırırmışsın.

Meğer “Namaste cnm ya!” ;)No Responses Yet to “Yoga ne yapar?”

  1. Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: