Boş

24Aug16

Bu sayfayı bomboş bırakıp gitmek geliyor ama 823 kelime sırada bekliyor. Yaşamın her anında boşa konuştuğumuz, boşa hissettiğimiz, boşa çabaladığımız gibi; şimdi size boş boş yazacağım. Boşun anlamını doldurmadan, boşun negatif hissini de kaybetmeden. Olduğu kadar; olmazsa da sayfa boş farz edip geçip gidebilirsin.

***

“Hiçlik” üzerine oturup konuşmak asla bana düşmez öncelikle. En çok tüketen, en çok eşya seven, en biriktirici karaterimle ne desem zaten inanmazsınız gibi geliyor. Peki ya, bu kadar maddenin içinde hiçleşmenin bir araştırmasıysa bu? Her şeyi bırakıp minimal bir yaşamı seçmek miydi boşluğu dolduran sözlerin içini de dolu kılabilecek olan?

***

Anlatmaktan çok, sormak istiyorum; cevap aramıyorum. Sormak, eylem olarak dolduruyor boşluğa bakan boşluğu sanki. Sormak aslolan eylem; sonu yok, başı da… Tıpkı aslında şu an diye bir şey olmadığı gibi.

Tamam daha doğru düzgün anlatayım, oyalamadan. Zihin, olanı algılamakta saniyeden de  kısa bir süre gecikme (lag) yaşıyor. Bilimsel gerçek. “Şu an” diye dilegelen, “anda kal” diye öğütler veren  zihin, asla ama asla tam o anda olamıyor. O zaman nerede?

Geçmişte? Evet. Gelecekte? Evet. Geçmiş depresyon mu? Evet? Gelecek anksiyete mi? Evet. Depresyon da, anksiyete de seni daha duyarlı bir insan yapmıyor mu? Evet. Hissettiklerini duygu durumlarına çevirmen seni insan yapmıyor mu? Bunlardan uzaklaşmak demek, başka türde bir canlı olman demek; hem de hep daha aşağı gördüğün, ilkel bulduğun diğer hayvanlardan biri. “Ayı! Önüne baksana! İnsan var burada…”

***

İnsan zihni ki hem gelecekte, hem geçmişte var olabilen, kayıt tutan, var sayımda bulunan ve bu yüzden sürekli anı kaçırmasından dem vurulan.

Kutlamak gerekmez miydi oysa?

Boşlukları anlamlandıramayıp korkmak yerine boşluğa yayılan bilinçle coşmak?

Kutlamak, canlı olmak mıydı? Canlı olmak mı? Kutladıkça mı canlanacağız?

Tüm bu soruların cevapları her ne olursa olsun, onları gülümseyerek ve huzurla duyabilicek misin?

***

Olan biteni kabul ederek ilerlemek ya hani olma halinin en huzurlu tanımı; işte tam buraya çomak sokucam!

Olana sinirlenmek, olana neşelenmek, olana üzülmek, olanın içinde kaybolup gitmek sanki o olma hali. Olan olurken hiçbir şey olmuyormuş gibi yapınca ne oluyor o zaman? Algıladıklarını hissedip duygu geliştirmekten kendini alıkoyuyarsan bu ne kadar olanla kalmak?

Geçmişten beslenerek ve geleceği var sayarak seni korumaya alan zihnini daha fazla hırpalamadan onun ufak bir gecikmeyle de olsa sana yaptırdıklarını kucaklayabiliyor musun?

Olduğun halinin, sana konan/gelen/beliren bilincin muhteşemliğinin farkında mısın? Her an, her yerde olan bilincin asla seni de atlamadığı, hep sana da bir dürtü, bir fikir, bir duygu bahşettiğini… Olduğun halinle ne kadar eşsiz gibi dursan da kocaman bir bütünün bir parçası olmaktan gurur duyuyor musun?

Bir şeyden çok olunca, yok oluyor gibi oluyor değil mi? Boşluk gibi, hiçlik gibi…

Hiç olmamak, boş olmamak için boşluğu aramak.

Arıyormuş gibi yapmamak; doluluğun içindeki boşlukları fark etmek. “Boşaltmış gibi” yapmadan, tüm dürtülerinle ne istiyorsan onu yaparak yok olabilir misin?

Yok olmaya dayanabilir misin?

***

Uzun lafın kısası, aslında yoksun, yokum. Hiçiz. Boşluğuz. Her geçen gün bir takım anlamlarla doldurmaya çalıştığımız benliklerimize kızmanın da bir anlamı yok. Başka türlü yok olamaz ki! Var olmadan yok olunur mu hiç?

Tüketmeden üretebilir misin? [Bak bu soru benim için bu ara çok önemli; her saniye aklımda bu var.]

***

Klasik bağlama olsun: Enerji yoktan var edilemez, varken yok edilemez; sadece bir şekilden öbürüne dönüşür.

Düşün. Ya da düşünme.

Çok da önemli değil, zaten boş.

Boşluğun tadını aldın mı peki? Ya kokusunu…One Response to “Boş”

  1. Aldim. Pek leziz ellerimize saglik dostum. ;)


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: