Modern Zamanlar

30Nov19

Öncelikle bünyemde biraz alkol olduğunu ve bunun herkes gibi beni de değiştirdiğini açıklayayım. İnsan, gevşeyince gerçekten kendisi olabiliyor bazen. İçinden geldiği gibi, filtreleri kaldırıp… gerçi uzundur, alkolsüz de bir hayli filtresizim sanki. Korkacak, kaçınacak, hesap verecek bir merci kalmadı zira. Kendisi olsa, bunun korkulacak bir şey olmadığını açıkça belirtirdi; ben de ona bunun saygı gibi bir şey olduğunu açıklamaya çalışırdım.

Bu sabah Yunan saatiyle 5 gibi uyandım. Onu düşünerek. Anılarımızı. Sonra annemi. Anılarımızı. Hepsi, sanki şu an olmuş gibi bir bir çıktı su yüzeyine. Ne kadar fazlaymış diyebildim ilk defa. Bunu demek, yaşayan taraf için bir hayli zor. Bir nevi, normalin o oluyor. Oysa ki, yaşananlar o kadar da normal değil. Yani, ne bileyim, her gün duymuyoruz, her gün olmuyor gibi.

Anacığım gidince ağlayamamamdan tut, onun evinde, onun eşyalarıyla 7 sene yaşamama kadar garipmiş her şey. Şu an, babamla ilgili her şeyi çabucak yok etmeye çalışıyorum. Pek tabii, çok özel şeyleri koruyarak. Ama, son dokunduğu kağıt vb. şeylere artık anlam yüklemiyorum, yükleyemiyorum. Giden gitmiş. Nerede bir temas arasam da yok ki asla! Sadece, zihinde anılar, anlar, sesler, görüntüler. Her şey bir rüya gibi hatta bazen…

Hayat, bir illüzyondan ibaretse, zaten farklısı düşünülemezdi. Ben uydurmadım bunu; doğu felsefesi başka da bir şey demiyor sanki. Ölünce, anlayacağız ya da anlamayacağız ama olan her ne ise, sadece bir takım deneyimler. Çok da ahım şahım değil; tepki veriyorsun, önemli kılıyorsun. Geçiyor. O da geçiyor. Yenileri geliyor elbet.

Kafamdaki en büyük soru şu: Yalnız olmak iyi mi, kötü mü? Yalnızsan, özgürsün bir kere. İstediğini yapabiliyorsun. Sorumluluk yok, hesap vermek yok. Bekleyen, merak eden yok. İşte burada başlıyor kırılma… Ya kimsenin umurunda değilsem? Ya, cidden merak etmiyorsa kimse? Ya, yok olur gidersem…

Şahit aramak gibi paylaşmak. Var olduğunu doğrulamak, yaşadıklarını gerçek kılma arayışı sanki. Yoksa, sadece zihin ve sen varsın. Sana ve zihnine bakan bir sen daha var gibi hatta. Dış ses gibi; şu an şunu yaşıyorsun diyen. Ya da, bu sadece aşırı farkındalık artık. Ama, güzel. Net ve berrak. Gerçek. Çok gerçek.

Kimse görmezse, ben görürüm demek gibi… ama bir yerden sonra da yorucu. İstiyorsun ki o hissi, o duyguyu aktarabileyim. Yolu her ne ise. Ve, biliyorsun ki asla ama asla, aynı anda aynı yerde olsan bile biriyle tamamen aynı şeyi hissetmiyorsun.

Sonra diyorsun ki, o ne anlarsa, önemli değil. Yanımda durur mu sadece? Bir yazım vardı, burada, “Benimle döner misin?” diye. Şu an, tam hatırlamasam da, bunları anlattım gibi geliyor; okuyacağım tekrar.

Yalnız olmayı ben seçtim gibi. “Tek akmayı.” Sorumluluktan kaçmak bu aslında. Ya da, yüklerin fazla gelmesi ve bir tane daha fazlasını istememek gibi. Ama, biri olursa, dertleri, yükleri değiş-tokuş edersin gibi. Maalesef, o eşit ve dengede değiş-tokuş hissini alamadım demek ki. Ya fazla, ya az olmak; bu da tamamen uydurmaca, zihin uydurmacası ama var böyle bir şey. Olduğun gibi olamadığın yerlerde, değil yük alış-verişi, hiçbir şey istemiyorsun.

Sonra, tek başına, 4 gün, bir adanın kasabasında, saatleri sayıp ucuz şarap içip düşünüp taşınıyormuşsun.

Bir karara varmadım. Hala bilmiyorum hangisi daha iyi. Şimdilik ben iyiyim ama. Yüzleşmek, düşünmek, kah ağlamak, kah gülmek iyi geliyor.

 

En güzeli de, kendim diye çok eğlenceli bir arkadaşım varmış. Aynı tatlılıkta devam edebilecek canlara kolları hep açık, onu alıp yerden yere vuracaklara ise en ufak zerresini bile kıpırdatmayacak…

O zaman, herkesin şerefine bu kadeh!

 No Responses Yet to “Modern Zamanlar”

  1. Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: