kim ki?

kalifiye ev hanımı

çamaşır yıkamaya bayılır, bulaşıktan hiç hoşlanmaz, dağınıklığı sevmez, pisliğe çok katlanamaz, düzenlemeyi sever, ıvır-zıvır aksuarlara karşı bir zaafı vardır, temalı masa kurma işi ilgisini çeker, “aldığını aldık yere koy” lafını motto yapabilir, ince kenar-köşe temizlemeye başladı mı duramaz, örgü ve dikiş içini şişirir ama ilgisiz değildir, dikiş makinesi almayı planlar (annesinden kalana el koydu! ama bir şey dikmiyor…), elektronik ve mekanik tamir elinden gelir, tarifi olan her yemeği ve tadına baktığı çoğu şeyi pişirebilir, takıntılı olduğu deterjanları vardır onlarsız duramaz, ıslak ya da çokça saç-tüy-kıl-iplik ya da böceklere karşı içi bir hoş olur, her bulaşık süngerine dokunamaz, mutfaktaki bez havlulardan huylanır, kağıt havlu ile her yeri temizlemeye çalışır, elektrik süpürgesini sevmez ama moblamaya bayılır, çarşaf-yastık kılıfı-nevresim uyumunda katıdır, renkli havlulardan çok beyaz havlularla samimidir (Bodrum’da beyaz havlu işi yalan!), kötü kokulara karşı düşmanca yaklaşır ve sprey sıkmaya çalışır, zeytinyağı ve tereyağına tapar, ketıla içme suyu koyar (artık koymuyor), lambaları hep açık unutur ama boşa çalışan tvleri beş metreden avlar, ve benzeridir, ve benzeridir.

yeni yetme blogçu

ev hanımından hallice bir görsel tasarımcı. anlatacak şeyleri bitmediği için çenesi durmayan, kesinlikle çok okuduğundan değil güdülmekten imla yeteneği nispeten gelişmiş, savsak kafa yapısına rağmen yer yer düzgün ifadelerde bulunabilen, olur olmaz her şeye burnunu sokması, olanları biriktirmesi, biriktirdiklerini bağlaması ile gereksiz bilgi birikimine sahip, bunların hepsi bir yana, “neyim eksik canım!” diye sonunda doğru düzgün bir blog’a sahip olmaya karar veren ve her şeyin “paylaştıkça artan tad” olduğuna umarsızca inanan kişi.

reel

Gökçen Ergüven, 1979 Ankara doğumlu. 1996’da Ted Ankara Koleji‘ni bitirdikten sonra aynı sene Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümüne girdi. 2000 senesinde oradan mezun olduktan sonra ise, ne yapacağı konusunda kafası her yeni mezun gibi karışık bir bünye olarak bir süre durdu. Zaten lisans eğitimi süresince hayali olan İç Mimarlık’tan soğuk almasından kelli, ve bilgisayar sevdalısı olduğundan halli, web tasarımcı olmaya kanaat getirdi ve akabinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümüne aşık oldu ve 2001’de Yüksek Lisans adı altında evlendiler. Aile evini bırakıp kendini Bilgi Üniversitesi ve İstanbul’un kollarına bıraktı. 2002 yılında Cem Akaş onu assolistlikten kurtarıp de’leri da’ları ayırabilen bir e-editör olma yolunda Yapı Kredi Yayınları‘na davet etti. 2004 yazında, kitlelerin akımına uyup YKY’den ayrıldı. O zamandan bu yana, kısa vadeli reklamcı-webci ofis hayatları olsa da, genel olarak Cem Akaş önderliğinde (kâh g yayın grubu bünyesinde, kâh KÜY semalarında), ev-ofis standartlarında serbest görsel tasarımcı olarak çalışıyor. Sinek Sekiz Yayıncılıkla takılıyorlar, Bal Yayınları‘yla da seviyeli bir ilişkileri var mesela. Sergi kataloğu, yok efendim afişi gibi şeylerla uğraşmayı da sever, sanatçının da dostudur. Kurumsal kitaplara da bulaşır. Kabaca, öncelikli olarak yayın tasarımına sıkı sıkıya sarılmış olsa da, eşi dostu kırmayıp web sitesi ve benzerlerini de yapıyor hala.
Daha da peşine düşmek gerekirse: googlelayınız! [“Eski sevgililerimi googleladın mı?”]

2011’den beri yogayla da içli dışlı bir ilişki sürmeye başladı… Bazen çalkantılı olsa da, hâlâ tutku dolu bir birliktelikleri olduğunu söyleyebiliriz.

“2006’dan beri Ankara’da yaşıyor ama her an her yerden çıkabilir…” demiş öncesinde ve evet, 2013 Aralık’tan beri de Bodrum’da yaşıyor. Yine de belli olmaz, her an her yerden çıkabilir.

 

[Güncelleme: 20.07.2017]


No Responses Yet to “kim ki?”

  1. Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: